среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, bezproblemowej obróbce oraz stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub wstępnie obrabia, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie głazów na sztacheta PVC na plot i bramę ze sztachet, przybierają one wtenczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno także ciąć na sześciany o regularnych kształtach, wykorzystywane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PVC z Jaworu wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na sztachety z PCV na plot i furtę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i własnych upodobań kształt kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także sztachety PCV na plot i furtkę ogrodzeniowa buduje się z głazów różnorodnego zarysu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród odłamków o nierównych kształtach, wypada je trafnie dobierać tzn. tak, tak aby postać każdego kolejnego integrował się z uprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają także mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, by kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий