понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli mówiąc wprost ��ywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków spełniają funkcje ogrodzenia, niemniej nierzadko służą dodatkowo za dekoracje. W większości wypadków takie sztacheta plastykowe z Warki buduje się w nasłonecznionych elementach, w których błyskawicznie wzrastają i mocno się zagęszczają. Mnóstwo wdzięku maja tez takie żywe ogrodzenia, które prowadza poprzez osłonięte zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie plątanina gałązek lub kwiatami komponują zajmujące spojrzenie obrazki, natomiast rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki jakie przeważają w skwerze, oraz nasze preferencje i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie rosną, często również bujnie kwitną, ale wymagają także dużo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztachety PCV zdołają być niezwykle cienkie, jednakże powinno się je regularnie obcinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bowiem takie ogrodzenie komponuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie wzrasta,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastikowe stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. O ile mamy sporo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий