пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów mocno nie uwydatni krawędzi trawy lub rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

Nadzwyczaj duże, bowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w razie potrzeby przesłania sąsiadujące domy i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy dookoła krawędzi posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo rodzi orzeszki. Jeśli chcemy by nasze roślinne ogrodzenie było nadzwyczaj postawne a zarazem cienkie to w zacienionym miejscu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu. Pamiętajmy natomiast, że gdy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Nic dobrze nie uwydatni linii trawnika lub kwiatów jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty nie zawsze mogą satysfakcjonująco rosnąc w określonych miejscach, niewysokie krzewy potrafią utrzymać naturalne zaplecze w ryzach ewentualnie osłonią gołe place gleby. Poprawnie uformowany niewielki żywopłot już sam notabene wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna jedynie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w mrocznych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na konfitury.

Niskie względnie postawne roślinne ogrodzenia wolno uzyskać z krzewów iglastych.

Niestety, rośliny z tej klasy są znacznie droższe aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta i należny go obcinać, przecież jego klasę Fastigiata Robusta można zostawić bez pomocy.Powinien się błyskawicznie rósł tudzież zachowa filarowy zarys.

Gdyby wasz kącik jest nader ciemny, należałoby aby zielony częstokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego spośród cienioznośnych modeli maja metamorfozie o jasnych ewentualnie pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr typowy Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są najbardziej wyraźne w słońcu, jednakowoż nawet w chłodzie liście ostają dość jasne, prawie ze oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий